https://planetariumwenus.pl/new/wp-content/uploads/2017/08/1-8-mvjusw73bfrotk7ekaofdgtsddgowearu2wwe1ijo0-750x500.jpg

Jedną z atrakcji oferowanych zwiedzającym przez Planetarium Wenus jest wystawa bogatej kolekcji kamieni z kosmosu – meteorytów. W trzech gablotach zaprezentowanych zostało ponad 100 okazów o łącznej wadze blisko 20 kg, które przybyły do nas z różnych zakątków Układu Słonecznego.

Układ Słoneczny powstał około 4,6 mld lat temu w wyniku zapadnięcia się ogromnej chmury gazu
i pyłu. W centralnych jej częściach powstało Słońce, a z pozostałości narodziły się planety oraz mniejsze ciała niebieskie takie jak planetoidy, komety i meteoroidy (małe odłamki skalne).  To właśnie te ostatnie najczęściej wpadają w ziemską atmosferę (około 160 ton dziennie!) powodując znane zjawisko „spadających gwiazd”. Największe meteoroidy przeżywają przelot przez atmosferę i docierają do powierzchni Ziemi jako ciemne, obtopione kamienie, czyli właśnie meteoryty.

https://planetariumwenus.pl/new/wp-content/uploads/2017/08/5-4-750x500.jpg

Gabloty posiadają opisy dotyczące tematyki meteorytowej, a na ekranie wyświetlamy filmy przedstawiające spadki meteorytów. Dodatkowo udostępniamy zwiedzającym dwa meteoryty, które można dotknąć, czy wziąć do ręki, oraz sprawdzić czy przyciągają magnes.

Za wypożyczenie okazów dziękujemy zielonogórzanom, członkom Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, Panom: Piotrowi Górskiemu oraz dr hab. Szymonowi Kozłowskiemu