Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który po raz kolejny będziemy obchodzić 10 listopada. W Polsce do wspólnego świętowania zaprasza 45 instytucji zrzeszonych w SPiN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka). Na świecie działa ok. 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln. osób. Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus gromadzi rocznie ponad 100 000 zwiedzających. Tak duża frekwencja pokazuje, że poznawanie praw nauki przez samodzielne eksperymentowanie jest atrakcyjne i potrzebne.
W dniu 10 listopada 2018 Centrum Nauki Keplera zaprasza w tym dniu na:
PLANETARIUM WENUS
Wystawa w holu: „Odkrycia astronomiczne polskich uczonych”
Polscy uczeni na przestrzeni wieków byli pionierami w dziedzinach nauk ścisłych w Europie i na świecie, to właśnie ich prace oraz genialne odkrycia tworzą podwaliny współczesnej astronomii. Niestety mimo nieprzeciętnych osiągnięć są niedoceniani na całym świecie a nawet w Polsce. Wystawa oraz pokaz specjalny mają na celu przypomnieć osiągnięcia wielkich polskich astronomów na przełomie wieków, od średniowiecza aż do czasów nam współczesnych przez Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza aż do Aleksandra Wolszczana. Wstęp wolny
Pokaz specjalny: „Odkrywamy nieznane”
W tym dniu wyjątkowo, przed pokazami filmowymi będziemy prezentować sylwetki wybranych polskich astronomów. Dzięki możliwościom cyfrowego systemu planetaryjnego – Digtal Sky 2, będziemy mogli zaprezentować widzom zagadnienia nad którymi pracowali, a także efekty ich pracy. W ten sposób chcemy odkryć przed naszymi gośćmi nieznane fakty z życia polskich naukowców, a także bardzo często, ich mało znane osiągnięcia naukowe.
POKAZ SPECJALNY „Odkrywamy nieznane”- 12:00, 13:00, 14:00, 17:00, 18:00 i 19:00.
WYSTAWA – „Odkrycia astronomiczne polskich uczonych”- 10:30 – 19:30.
CENTRUM PRZYRODNICZE
Prezentacja połączona z pokazami doświadczalnymi „Polscy przyrodnicy xx wieku”
Wśród polskich przyrodników XX wieku można wymienić co najmniej kilka nazwisk, które zasłynęły w środowisku biologów, a ich odkrycia mają znaczenie dla obecnego kształtu biologii. Nasz projekt przybliży sylwetki wybranych, wybitnych polskich przyrodników, m.in. Benedykta Dybowskiego, Edwarda Strasburgera, Ludwika Hirszfelda, Kazimierza Funka, Rudolfa Weigla i Władysława Szafera.
Pokaz specjalny nawiązujący do osiągnięć polskich przyrodników XX wieku
PREZENTACJA POŁĄCZONA Z POKAZAMI DOŚWIADCZALNYMI „Polscy przyrodnicy XX wieku”
W ramach pokazów doświadczalnych obejrzymy pod mikroskopem preparaty mikroskopowe, nauczymy się analizować krzyżówki genetyczne, poznamy znaczenie witamin, przeprowadzimy izolację DNA i wiele innych eksperymentów.
PREZENTACJA „Polscy przyrodnicy XX wieku” – 13:00-18:00
DWA POKAZY SPECJALNE NAWIĄZUJĄCE DO OSIĄGNIĘĆ POLSKICH PRZYRODNIKÓW XX WIEKU – 13:00-15.00 i 16:00-18.00.