Jak co roku, Centrum Nauki Keplera weźmie udział w SPiN Day, czyli Międzynarodowym Dniu Muzeów i Centrów Nauki, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Społeczeństwo i Nauka SPiN”. 10 listopada 2019 r. w Centrum Przyrodniczym oraz Planetarium Wenus, odbędzie się cykl spotkań, warsztatów i pokazów, mających na celu przybliżyć temat związany ze zmianami klimatu i ekologią.
Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze przygotowało pokazy, zajęcia warsztatowe oraz laboratoryjne.
Pokazy i zajęcia warsztatowe odbywać się będą co pełną godzinę, od godziny 12.00 do 17.00 i będą trwać po około 45 minut. W ramach tych zajęć, specjaliści poprowadzą następujące warsztaty:
1. Tworzymy prosty filtr do wody
Filtr do wody będzie wykonany w oparciu o proste, dostępne materiały, a tworzyć go będą warstwy, które stopniowo oczyszczają wodę.
2. Poznajemy owady pożyteczne
Zajęcia obejmą różne zagadnienia związane ze światem owadów społecznych. Na warsztatach poznamy m. in. strukturę społeczną rodziny owadziej, rozwój kolonii, ciekawostki dotyczące owadów społecznych itp. Podczas zajęć przeprowadzimy obserwacje makroskopowe i mikroskopowe preparatów i żywych owadów.
3. Eko-ozoboty
Specjalne małe roboty przeprowadzą nas przez specjalną trasę, wykonując zadania z zakresu ochrony środowiska.
Od godziny 12.45, co godzinę do 16:45, odbywać się będą zajęcia laboratoryjne „Sekretny świat planktonu”. Podczas warsztatów obserwowane będą mikroorganizmy planktonowe. Wykorzystamy przyrządy optyczne, dzięki czemu poznamy ich budowę. Poznamy możliwości papierowego mikroskopu – Foldscope, który z pomocą telefonu komórkowego, pozwoli na wykonywanie zdjęć i filmów z naszych obserwacji.
Od godziny 12.00 do 18.00 zapraszamy do stanowiska „Eko-kącik dla najmłodszych”, gdzie proponujemy zajęcia plastyczne, w ramach których przygotowaliśmy malowanki, wyklejanki i elementy do budowania.
Cena biletu wstępu : 10 zł
Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus zaprasza tego dnia na specjalny pokaz premierowy pt. „Zmiany klimatu – przed jaką przyszłością stoimy?”, który na jakiś czas zagości w naszym repertuarze. Pokazy premierowe odbędą się 10 listopada w godzinach 13.00, 14.00, 16.00, 17.00.
W dokumencie „Zmiany klimatu – przed jaką przyszłością stoimy?” wykorzystano najnowsze badania naukowe, aby opowiedzieć o historii zmian klimatu na naszej planecie. Czy możemy przystosować się do postępujących zmian klimatycznych, czy też powinniśmy podjąć szeroko zakrojoną międzynarodową współpracę, aby zmniejszyć ich skalę?
Ziemia jest jedynym miejscem w Układzie Słonecznym, o którym wiemy, że istnieje na nim życie. Niezliczone gatunki roślin i zwierząt zamieszkują powietrze, lądy czy morza i oceany. Lecz Ziemia się zmienia. Jej atmosfera traci zdolność regulowania temperatury panującej przy powierzchni planety.
Czy zmiany te są spowodowane naturalnymi cyklami Ziemi, czy też ludzie wpływają na nasz klimat?
Cena biletu na pokazy: 1 zł.