Pokazy filmowe

Słońce

Słońce świeci już cztery i pół miliarda lat. To nasza najbliższa gwiazda i źródło energii, które napędza nasze wiatry, naszą pogodę i całe życie. Przelot ognistego dysku Słońca przez niebo — dzień po dniu, miesiąc po miesiącu — był jedynym sposobem na śledzenie czasu dla niezliczonych przeszłych cywilizacji. Chociaż jest typowym karłem, Słońce zużywa 600 milionów ton wodoru na sekundę i jest 500 razy masywniejsze niż wszystkie planety razem wzięte.

Odkryj sekrety naszej gwiazdy w tym pokazie i zobacz nigdy wcześniej nie widziane obrazy gwałtownej powierzchni Słońca.

Czas trwania: 25 min.

Oryginalny tytuł: The Sun, Our Living Star

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 10+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2018

Produkcja: ESO

Satelix

Sztuczne satelity są ważnym elementem naszej cywilizacji. Od ponad 60 lat pomagają nam lepiej zrozumieć naszą planetę oraz poznać przestrzeń kosmiczną. Wbrew pozorom nie są tylko kosmicznymi przyrządami, ale ułatwiają nam codzienne życie na Ziemi. Czym są? Jak je odnaleźć? Jakie mają zadania? Jak są zbudowane? Pokaz pozwoli nam lepiej zapoznać się z tym tematem, a także dowiedzieć się jaka będzie ich rola w przyszłości. 

 

Czas trwania: 25 min.

Oryginalny tytuł: Satelix

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN

Ograniczenia wiekowe: 13+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2021

Produkcja: Brno Observatory and Planetarium, Planetarium Wenus, Planetarium Hamburg, Baia Mare Astronomy Science Museum, TIT Planetarium Budapest, Slovak Central Observatory

Voyager

Pokaz prezentuje jedną z najważniejszych misji kosmicznych zrealizowaną przez ludzi. Wyniesiona 5 września 1977 roku sonda Voyager 1, obok swojej siostrzanej sondy Voyager 2, jest jedynym obiektem zbudowanym na Ziemi, który opuścił nasz układ planetarny. Jednak zanim do tego doszło, w trakcie swojej podróży, obie sondy minęły kolejne planety oraz ich księżyce dostarczając pierwszych zdjęć tych obiektów i znacznie wzbogacając naszą wiedzę o tych odległych światach.

Teraz, po czterech dekadach, badają przestrzeń międzygwiezdną.
Jak dwie butelki wyrzucone do kosmicznego oceanu, obie sondy niosą międzygwiezdną wiadomość – Złoty Zapis, przeznaczony dla każdej obcej cywilizacji.

Czas trwania: 25min.

Oryginalny tytuł: VOYAGER: the Never-Ending Journey

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN, UA

Ograniczenia wiekowe: 13+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2019

Produkcja: UMA Vision

Kaluoka’hina – Zaczarowana rafa

„Kaluoka’hina – Zaczarowana rafa” to przepiękny pokaz, pełen kolorów i dźwięków. Opowiada o tropikalnej rafie, której mieszkańcy muszą zmierzyć się z zagrożeniem, aby uratować swój dom. Jak to zrobią oraz jakie przygody przeżyją podczas misji ratowania rafy, zobaczymy towarzysząc dwóm bohaterom pokazu: Jake’owi oraz Małemu.

Czas trwania: 30 min.

Oryginalny tytuł: Kaluoka’hina – The Enchanted Reef

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN, DE, UA

Ograniczenia wiekowe: 6+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2004

Produkcja: Softmachine

Poza Słońcem

W towarzystwie małej Stelli, dowiemy się w jaki sposób odkrywane są planety spoza Układu Słonecznego. Takie planety, które krążą wokół innych gwiazd niż Słońce, nazywamy egzoplanetami. Podczas seansu kilka z nich odwiedzimy.
Pokaz, pomimo bajkowej scenerii, ze względu na dość dużą ilość informacji, adresowany jest do starszych dzieci powyżej 10 roku życia.

Czas trwania: 25 min.

Oryginalny tytuł: Beyond the Sun

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN, UA

Ograniczenia wiekowe: 10+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2018

Produkcja: RenderArena, Monigoles Estudio

Formuła

Pojęcie fraktala powstało w celu opisania otaczającej nas przyrody, a także rzeczywistości matematycznej. Fraktale mogą przybierać najróżniejsze kształty, ich brzegi są poszarpane i rozbudowane, a wiele z nich może istnieć jedynie w formie trójwymiarowej grafiki komputerowej.
Zanurzcie się w niesamowitym obrazie przedstawiającym fraktale, które do tej pory były tylko matematycznymi regułami. Zobaczcie niesamowite kształty, kolory i głębię.
Otacząjący nas Wszechświat można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć. Aby to zrobić, naukowcy zamienili sygnały elektromagnetyczne na dźwięk. I właśnie te „kosmiczne dźwięki” zostały wplecione w elektroniczne brzmienia, które usłyszymy w czasie seansu.

Czas trwania: 35 min.

Oryginalny tytuł:

Typ projekcji: 3D/4K

Język: PL

Ograniczenia wiekowe: 10+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2020

Produkcja: Planetarium Wenus

Jesteśmy gwiazdami

Jak to się wszystko zaczęło? Z czego jesteśmy zrobieni? Jaki był początek? „Jesteśmy gwiazdami” to animacja w której odnajdziemy odpowiedzi na większość z tych najtrudniejszych pytań.

Dzięki lekkiej, ale również tajemniczej, opowieści, poznajemy sekrety naszej kosmicznej chemii oraz procesem syntezy od wodoru do węgla, a następnie cząsteczek, poznajemy ewolucje oraz procesy powstawania życia.

Wejdź do wewnątrz i doświadczaj wszechświata jak nigdy wcześniej. Kosmos jest również w nas. Jesteśmy gwiazdami.

Czas trwania: 26 min.

Oryginalny tytuł: We are stars

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN, DE UA

Ograniczenia wiekowe: 6+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2015

Produkcja: NSC Creative

Aurora

Zorza polarna to największy cud, jakiego człowiek może doświadczyć w przyrodzie. Doświadcz jej i Ty, oglądając pierwsze na świecie wideo 4K x 4K FullDome w czasie rzeczywistym. Dzięki filmowi udasz się w niezapomnianą podróż na koło podbiegunowe, gdzie zobaczysz ją z bliska, niczym na wyciągnięcie ręki. Dowiesz się także, w jaki sposób powstaje ten fenomen przyrody i jak przestrzeń kosmiczna może oddziaływać na atmosferę ziemską, tworząc niezapomniane widoki.

Czas trwania: 30 min.

Oryginalny tytuł: Aurora: Lights of Wonder

Typ projekcji: 2D/4K

Język:

Ograniczenia wiekowe: 10+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2016

Produkcja: Hugmedia, by Kwon O Chul

CAPCOM GO!

„Capcom Go” opisuje historię programu kosmicznego Apollo, w ramach którego Amerykanie aż sześć razy lądowali na powierzchni Księżyca.

Jest to wciągający, historyczny dokument, który pokazuje osiągnięcia programu Apollo i to, co było potrzebne, aby człowiek postawił pierwszy krok na Księżycu. Film inspiruje nowe pokolenie, do stawiania sobie ogromnych wyzwań, jak te, które w tamtych czasach pokonali astronomowie i naukowcy, by uczynić ten „wielki krok dla ludzkości”. Autorzy chcą zachęcić ludzi do bycia odkrywcami, projektantami, inżynierami, myślicielami i marzycielami przyszłości.

Czas trwania: 26 min.

Oryginalny tytuł: CAPCOM GO!

Typ projekcji: 3D/4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 10+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2019

Produkcja: NSC Creative

Komórki

Jesteś zbudowany z 70 trylionów żywych komórek, które pracują, rozmawiają, myślą. To one sprawiają, że żyjesz.

Pokaz „Komórki” to historia trylionów komórek, które tworzą nasze ciała, od naszych początków jako pojedynczej komórki do złożoności całego organizmu, to historia tego, kim jesteśmy.

Dołącz do głównych bohaterów: Raja i Zuzki, którzy zabiorą Cię w niesamowitą i wciągającą podróż po ludzkim organizmie. Dzięki specjalnym sprzętom, które pomogą Ci się skurczyć i cofnąć w czasie, zobaczysz wszystkie systemy swojego ciała.

Czas trwania: 24 min.

Oryginalny tytuł: Cell! Cell! Cell!

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN, UA

Ograniczenia wiekowe: 6+

Grupa docelowa: szkoła podstawowa

Rok produkcji: 2012

Produkcja: NSC Creative

Europa ku gwiazdom

Film przedstawia historię powstania Europejskiego Obserwatorium Południowego – ESO. Jest to opowieść o kosmicznej ciekawości, odwadze i wytrwałości. Jest to także historia poświęcona odkrywaniu Wszechświata, jego głębokich tajemnic i ukrytych sekretów. Jest to także hołd złożony inżynierom, projektantom, dzięki którym zbudowano najpotężniejsze naziemne teleskopy na świecie.

Film składa się z ośmiu rozdziałów, z których każdy koncentruje się na istotnym aspekcie obserwatorium, jednocześnie przedstawiając perspektywy i oferując szersze spojrzenie na sposób tworzenia astronomii.

Czas trwania: 31 min.

Oryginalny tytuł: Europe to the Stars

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 14+

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa, dorośli

Rok produkcji: 2018

Produkcja: European Southern Observatory

Space Rock Symphony

Kiedy patrzysz w niebo w pogodną noc, odczuwasz nieskończoność przestrzeni. Zatracasz się w migoczącym rozgwieżdżonym niebie i odczuwasz niewidzialną atrakcję odległości. Tylko muzyka ma na nas podobny wpływ. Space Rock Symphony zabierze Cię w podróż, która łączy ze sobą te dwie przyjemności, dzięki czemu wizyta w planetarium okaże się niesamowitą odskocznią od pracy i codziennych obowiązków.

Przeżyj nowoczesną rockową opowieść, w której elektryczne gitary, orkiestry symfoniczne i kosmiczne obrazy łączą się, tworząc szybki show. Dzięki dźwiękom Metalliki, The Rolling Stones, Aerosmith, Guns n ‚Roses i wielu innych rockowych legend, przeniesiemy Cię w jedyne miejsce, które jest bardziej nieograniczone niż wszechświat: nasza własna wyobraźnia.

Czas trwania: 55 min.

Oryginalny tytuł: Space Rock Symphony

Typ projekcji: Seans 2D/4K

Język: EN

Ograniczenia wiekowe: 14+

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa, dorośli

Rok produkcji: 2015

Produkcja: Zeiss-Planetarium Jena

Polaris 2 – Łucja i zagadka spadających gwiazd.

Animacja „Polaris 2 – Łucja i zagadka spadających gwiazd” to kontynuacja opowieści o dwóch przyjaciołach – pingwine Jamesie  oraz niedźwiedziu Wladimirze, którzy wspólnie, za pomocą stworzonego przez siebie statku kosmicznego „Polaris” odkrywają wszechświat.

Tym razem, ich statek przymusowo wylądował w obcej, egzotycznej krainie przy Świątyni Majów, gdzie poznają przyszłą towarzyszkę swoich przygód – koliberkę Łucję. Wspólnie postanawiają odpowiedzieć na pytania dotyczące spadających gwiazd. Ich wyprawa zaprowadzi ich na księżyc, gdzie czeka na nich wiele ciekawych przygód.

Czas trwania: 30 min.

Oryginalny tytuł: Lucia, the Secret of Shooting Stars

Typ projekcji: seans 2D / 4K

Język: PL, EN, UA

Ograniczenia wiekowe: 6+

Grupa docelowa: szkoła podstawowa klasy 1-3 oraz 4-6

Rok produkcji: 2018

Produkcja: Planetarium de Saint-Etienne

EXPLORE

Explore to historia fascynacji ludzkości gwiazdami – od starożytnych obserwatorów gwiazd i astrologów, po przełomowe odkrycia Mikołaja Kopernika i Johannesa Keplera. Teorie Keplera na temat elips planetarnych otworzyły Wszechświat na eksplorację w sposób, o którym nie marzył, w stulecia po jego śmierci. Prawa Keplera mają fundamentalne znaczenie w fizyce i astronomii i są podstawą współczesnych lotów kosmicznych. Transport statków, ludzi i ładunków poza Ziemią zależy od tych praw ruchu. Pokaz prezentuje, jak działają te prawa, używając prostych, łatwych do zrozumienia animacji i jasnych objaśnień.

Czas trwania: 25 min.

Oryginalny tytuł:

Typ projekcji: seans 3D, 4K

Język: PL, EN

Ograniczenia wiekowe: 10+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2017

Produkcja: Creative Planet

POLARIS

James, podróżujący pingwin z Bieguna Południowego i Wladimir, zabawny niedźwiedź z Bieguna Północnego, spotykają się na morskim lodzie Arktyki. Stają się przyjaciółmi, rozmawiają o swoich rodzinnych stronach i wspólnie obserwują gwiazdy, zastanawiając się, dlaczego noc jest tak długa na biegunach Ziemi. Jak prawdziwi naukowcy stawiają pytania, hipotezy i sprawdzają je, obserwując różne zjawiska. Naukowa przygoda prowadzi ich do budowy obserwatorium i statku kosmicznego. Obserwując z kosmosu Ziemię, Marsa i Saturna poznają sekrety planet, ich podobieństwa i różnice.

Czas trwania: 29 min

Oryginalny tytuł: Polaris, the Space Submarine and the Mystery of the Polar Night

Typ projekcji: seans 2D / 4K

Język: PL, EN, DE, UA

Ograniczenia wiekowe: 6+

Grupa docelowa: szkoła podstawowa klasy 1-3 oraz 4-6

Rok produkcji: 2015

Produkcja: Planetarium de Saint-Etienne

ŻYCIE DRZEW

Życie drzew to piękna i wciągająca podróż do świata drzew. Wraz z głównymi bohaterami odkrywamy wspaniały świat drzew, dowiadujemy się jakie znaczenie mają rośliny dla życia na ziemi, jak drzewa rosną, jak transportują wodę pod wpływem grawitacji na szczyt korony i w jaki sposób umożliwiają życie na Ziemi poprzez produkcję tlenu.
Życie Drzew jest idealnym animowanym seansem planetaryjnym dla całej rodziny, który podnosi świadomość ochrony środowiska naturalnego, w którym żyjemy.

Czas trwania: 33 min

Oryginalny tytuł: Life of Trees

Typ projekcji: seans 2D / 4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 4+

Grupa docelowa: przedszkola, szkoła podstawowa klasy 1-3

Rok produkcji: 2012

Produkcja: Softmachine

DOBÓR NATURALNY

„Dobór Naturalny” to opowieść o historii teorii ewolucji organizmów żywych. Film przenosi nas w czasie do XIX-wiecznej Anglii, gdzie poznajemy Karola Darwina – przyrodnika i twórcę teorii ewolucji. Wraz z nim, na żaglowcu HMS Beagle, wyruszamy w podróż ku wybrzeżom Ameryki Południowej. Jest to rejs, który zaowocuje powstaniem wiekopomnego dzieła Darwina – „O powstawaniu gatunków”. Podczas wyprawy razem z Darwinem odkrywamy niezwykłe gatunki zwierząt i skamieniałości dawnych organizmów. Poznajemy siły przyrody – trzęsienia ziemi, głębiny oceanu, procesy geologiczne kształtujące historię Ziemi. Dopełnieniem dla wspaniałych, trójwymiarowych obrazów jest doskonale dobrana muzyka i dźwięk.

Czas trwania: 41 min

Oryginalny tytuł: Natural Selection

Typ projekcji: seans 3D, 4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 12+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2010

Produkcja: Mirage3D

NASZ WSZECHŚWIAT

Film zabiera widzów we wspaniałą podróż opowiadając jak rozwijała się astronomia obserwacyjna i pokazując kilka teleskopów, przy pomocy których prowadzone są obserwacje z powierzchni Ziemi, jak i z orbity okołoziemskiej. Podróż, podczas której zbliżymy się do Słońca, przemierzymy gromady kuliste i otwarte oraz mgławice planetarne, docierając do centrum naszej galaktyki – Drogi Mlecznej, ukaże nam zachwycającą galerię galaktyk. Będziemy mieli również okazję spojrzeć na kosmiczną panoramę.

Czas trwania: 30 min

Oryginalny tytuł: From Earth to the Universe

Typ projekcji: seans 2D / 4K

Język: PL, EN, DE, UA

Ograniczenia wiekowe: 14+

Grupa docelowa: 14-18 lat, dorośli

Rok produkcji: 2015

Produkcja: European Southern Observatory

ZIEMIA, KSIĘŻYC I SŁOŃCE

Dlaczego świeci Słońce i dlaczego je potrzebujemy? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Co dzieje się na niebie? Na te i inne nurtujące najmłodszych pytania odpowie film z animowanym kojotem w roli naukowca – „Ziemia, Księżyc i Słońce”. W prosty i zabawny sposób przedstawione są w nim najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować na nocnym i dziennym niebie. Seans pokazuje w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Dowiemy się ponadto, jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie.

Czas trwania: 35 min

Oryginalny tytuł: Earth, Moon and Sun

Typ projekcji: seans 2D, 4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 5+

Grupa docelowa: klasy 4-6 szkoły podstawowej

Rok produkcji: 2009

Produkcja: Morehead Planetarium and Science Center

PODRÓŻ DO MILIARDA SŁOŃC

Film opowiada historię współczesnych satelitów, które potrafią mierzyć odległości do gwiazd z niespotykaną wcześniej dokładnością. Jeden z nich to sonda kosmiczna GAIA, której misja rozpoczęła się pod koniec 2013 roku, a której zadaniem jest stworzenie dokładnej trójwymiarowej mapy naszej Galaktyki. Dzięki temu lepiej zrozumiemy strukturę i historię powstania Drogi Mlecznej.
Film powstał we współpracy europejskich planetariów z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Czas trwania: 43 min

Oryginalny tytuł: Journey to a Billion Suns

Typ projekcji: seans 2D, 4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 12+

Grupa docelowa: klasy 7-8 szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowe

Rok produkcji: 2013

Produkcja: Stargarten

NA SKRZYDŁACH MARZEŃ

„Na skrzydłach marzeń” jest pierwszą polską animacją wykonaną w technologii fulldome (przystosowaną do projekcji na ekranie sferycznym). Film został zrealizowany w studio produkcyjnym Planetarium Niebo Kopernika, a prace nad nim trwały trzy lata. Produkcja opowiada historię lotnictwa; rozpoczynając od pierwszych latawców, przez prototypy maszyn Leonarda da Vinci czy braci Wright poznajemy wspaniałą, zapierającą dech w piersiach opowieść o pragnieniu latania. Muzykę do animacji napisał Michał Lorenc, głosu użyczyła Danuta Stenka.

Czas trwania: 35 min

Oryginalny tytuł: Dream to fly

Typ projekcji: seans 3D, 4K

Język: PL, EN

Ograniczenia wiekowe: 12+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2013

Produkcja: Planetarium Niebo Kopernika

MAŁA GWIAZDKA

Mała Gwiazdka to opowieść o „przeciętnej” żółtej gwiazdce, która przemierza Wszechświat w poszukiwaniu własnych planet by móc je ogrzewać i chronić. W trakcie swojej podróży spotyka wiele różnych obiektów, między innymi inne gwiazdy. To dzięki tym spotkaniom dowiaduje się z czego zrobione są gwiazdy, co powoduje, że każda z nich jest wyjątkowa i odkrywa, że gwiazdy łączą się, tworząc galaktyki.
Czy nasza bohaterka odnajdzie wymarzone planety? Czy pozna więcej tajemnic Wszechświata? O tym przekonacie się pod kopułą Planetarium Wenus.

Czas trwania: 35 min

Oryginalny tytuł: The Little Star That Could

Typ projekcji: seans 2D, 4K

Język: PL, EN, DE, UA

Ograniczenia wiekowe: 4+

Grupa docelowa: przedszkola, klasy 1-3 szkoły podstawowej

Rok produkcji: 2008

Produkcja: Audio Visual Imagineering

DWA SZKIEŁKA

Tytułowe dwa szkiełka, z których zbudowany był pierwszy teleskop astronomiczny, zrewolucjonizowały ludzkie rozumienie kosmosu ponad 400 lat temu. Pierwszych obserwacji nocnego nieba za pomocą teleskopu dokonał włoski uczony Galileo Galilei, co zapoczątkowało niesamowity rozwój astronomii.

W filmie dowiemy się wielu ciekawych informacji dotyczących teleskopów: jak działają, jaka jest ich historia oraz poznamy największe odkrycia w astronomii, jakich dzięki nim dokonano.

Czas trwania: 25 min

Oryginalny tytuł: Two small pieces of Glass - The Amazing Telescope

Typ projekcji: seans 2D, 4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 10+

Grupa docelowa: szkoła podstawowa i ponadpodstawowa

Rok produkcji: 2009

Produkcja: Imiloa Astronomy Center

MAJOWIE – STAROŻYTNI ASTRONOMOWIE

W czasie święta kolorów i dźwięków, Majowie – Starożytni astronomowie: Obserwatorzy Wszechświata – odwiedzają 6 świątyń Majów: San Gervasio, Chichen Itzá, Uxmal, Edzná, Palenque i Bonampak, gdzie wspólnie z widzami, zanurzają się w świecie wiedzy Majów.
„Majowie – Starożytni astronomowie” jest pierwszym filmem fulldome, całkowicie animowanym, wyprodukowanym w Meksyku. Film został  sfinansowany przez Krajową Radę Nauki i Technologii Meksyku, a wyprodukowany przez Frutos Digitales przy wsparciu Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Czas trwania: 20 min

Oryginalny tytuł: Mayan Archaeoastronomy

Typ projekcji: seans 2D, 4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 10+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2017

Produkcja: ESO, Frutos Digitales

TAJEMNICA CIEMNEJ MATERII

Co utrzymuje galaktyki „razem”? Z czego zbudowany jest Wszechświat? Co sprawiło, że Wszechświat wygląda dziś tak, a nie inaczej? Naukowcy z całego świata próbują odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Dziś wiemy, że ponad jedna czwarta Wszechświata jest wypełniona tajemniczą Ciemną Materią.
Pokaz opowiada o największej zagadce współczesnej astrofizyki. Zobaczysz dlaczego sądzimy, że Ciemna Materia rzeczywiście istnieje i dlaczego poszukiwania jej stanowią niezwykle trudne oraz ekscytujące poszukiwania jakie nauka może zaoferować.

Czas trwania: 37 min

Oryginalny tytuł: The Dark Matter Mystery

Typ projekcji: seans 2D

Język: PL, EN, DE, UA

Ograniczenia wiekowe: 14+

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa i dorośli

Rok produkcji: 2015

Produkcja: Planetarium and Observatory Laupheim

Dalekie światy – obce życie?

Już tysiące lat temu nasi przodkowie spoglądali w gwiazdy. Czy istniał jakiś inny świat z jego własnymi mieszkańcami? Czy motywy gwiazd mają coś z tym wspólnego? Wyobrażano sobie bohaterów i legendarne postacie, potwory i mityczne stworzenia…

Pokaz „Dalekie światy – obce życie?” porusza fascynujący temat życia pozaziemskiego, opisując przy tym powstanie życia na Ziemi. Rozważane są w nim również różne możliwości istnienia „obcych” i tego, jaką postać mogliby przyjmować. Dzięki dużej ilości szczegółów dotyczących nie tylko naszej galaktyki, ale i całego wszechświata, mimo wielu niepotwierdzonych dotąd teorii, widz może dowiedzieć się wielu nowych zagadnień na temat kosmosu i tego, w jaki sposób go odkrywamy.

Czas trwania: 53 min.

Oryginalny tytuł: Distant worlds — alien life?

Typ projekcji: 2D/4K

Język: PL, EN, DE

Ograniczenia wiekowe: 12+

Grupa docelowa: dla wszystkich

Rok produkcji: 2016

Produkcja: LWL-Planetarium Münster

Skip to content