„Planetoidy – czy Ziemi grozi katastrofa kosmiczna?”

Dziesiątki milionów małych kosmicznych skał pozostają w niemal niezmienionej formie od 4,6 mld lat. Dokładna analiza tych obiektów daje nam wgląd w warunki jakie panowały we wczesnym Układzie Słonecznym. Planetoidy, komety i meteoroidy dostarczają naukowcom wskazówek na temat tego, skąd pochodzi woda i surowce, które umożliwiły życie na Ziemi.

Podczas wykładu poznamy sposoby obserwacji kosmicznych skał i dowiemy się w jaki sposób są badane. Zastanowimy się również nad scenariuszami w przypadku możliwego spotkania takiego obiektu z naszą planetą. Czy kolizja doprowadzi do pięknego zjawiska, czy globalnej katastrofy? Czy możemy ją w jakikolwiek sposób przewidzieć?

Serdecznie zapraszamy na prezentację dr Michała Żejmo z Uniwersytetu Zielonogórskiego, 5 grudnia o godzinie 18.00.

Wykład poprzedzi prezentacja zespołu CAN can FLY , biorącego udział w konkursie CanSat 2020 pod skrzydłami CNK – Planetarium Wenus. Jest to 4 młodych licealistów z różnych szkół z Zielonej Góry. Ich zadaniem, w ramach konkursu, jest zbudowanie mini satelity wielkości puszki po napoju. Podczas Czwartkowych Spotkań z Nauką opowiedzą o tym co udało im się już zrealizować a jakie zadania stoją jeszcze przed nimi.

Udostępnij: