Noc Spadających Gwiazd 2023

12 sierpnia zapraszamy na  Noc Spadających Gwiazd, czyli wspólne, nocne obserwacje maksimum roju Perseidów.
To jeden z najpopularniejszych rojów meteorów. Jego maksimum aktywności przypada co roku między 12 a 13 sierpnia, właśnie wtedy najwięcej tych kosmicznych kamieni, wpada i spala się w ziemskiej atmosferze, a my możemy wypowiedzieć sporo ”Życzeń do Gwiazd”.Wydarzenie ma charakter popularnonaukowy jak również piknikowy, dlatego w tym roku nie zabraknie waty cukrowej, dobrego jedzenia oraz mnóstwa atrakcji, warsztatów i inspirujących eksperymentów.


Po raz piąty realizujemy je przy współpracy z Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli w ramach Lato Muz Wszelakich – Zielona Góra


O zjawiskach, które będziemy mogli zaobserwować, różnych obiektach widocznych na niebie, gwiazdozbiorach relację na żywo, jak co roku, poprowadzi Marek Marcinkowski.
Oczywiście nie zabraknie także teleskopów – przez które, niektórym obiektom będziemy mogli przyjrzeć się bliżej.
W tym roku do współudziału przy realizacji imprezy zaprosiliśmy Pana Piotra Górskiego z Polskie Towarzystwo Meteorytowe, Waldemara Grabowskiego z Waldemar Grabowski Edukacja, studentów z Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz PTMA Zielona Góra.


Niewątpliwie wyjątkową atrakcją tego wieczoru będzie multimedialny pokaz laserowy wykonany przez VISUAL SENSATION LASERSHOWS&TECHNOLOGIES tuż po zachodzie Słońca – rozpoczynający tym samym obserwacje ciemnego nieba.


Serdecznie zapraszamy,
12 sierpnia godz. 20:00 – 01:00 na terenie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli.
Udostępnij: