Konkurs Mission Space Lab 2021/2022

Poszukujemy chętnych osób, które są zainteresowane startem w międzynarodowym konkursie European Astro Pi Challenge 2021/2022 – Mission Space Lab, organizowanym  przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z Raspberry Pi Foundation.

 

Konkurs polega na przygotowaniu oprogramowania działającego na platformie Raspberry Pi. Oprogramowanie ma na celu przeprowadzenie eksperymentu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperyment musi dotyczyć jednego z dwóch tematów: życie w kosmosie lub życie na Ziemi. Po jego przeprowadzeniu na pokładzie stacji, zespół na podstawie otrzymanych wyników musi przedstawić końcowy raport z jego wykonania.

 

Konkurs wymaga innowacyjnego podejścia już na etapie tworzenia pomysłu na eksperyment, aby mógł być on interesujący i nowatorski.

Uczniowie biorący udział w konkursie będą musieli wykazać się wiedzą związaną z budową układów elektronicznych oraz programowaniem.

Całe doświadczenie musi zostać tak zaplanowane aby mogło zostać wykonane w pełni automatycznie na pokładzie Stacji Kosmicznej.

 

Konkurs składa się kilku etapów. Pierwszym jest stworzenie pomysłu na eksperyment. Drugim będzie jego przygotowanie i przetestowanie na Ziemi. Kolejnym etapem będzie przesłanie zaprogramowanego eksperymentu na Międzynarodową Stację Kosmiczną gdzie zostanie on przeprowadzony automatycznie. Ostatnim etapem będzie analiza otrzymanych w eksperymencie danych i stworzenie raportu końcowego z jego przeprowadzenia.

 

W ramach projektu uczestnicy będą musieli wykazać się pomysłowością, umiejętnością pracy w zespole (być może także zdalnie), umiejętnościami programowania oraz obsługi czujników elektronicznych, znajomością języka angielskiego (raporty są tworzone w tym języku), umiejętnością analizy danych i wyciągania wniosków.

 

Termin zgłaszania zespołów do konkursu upływa 29 października, a do 18 listopada zostaną ogłoszone zespoły zakwalifikowane. Cały projekt jest zaplanowany na kilka miesięcy, a końcowy raport należy złożyć do 17 czerwca.

 

Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej, posiadasz przynajmniej niektóre z wcześniej wymienionych umiejętności, chcesz brać udział w nowych i rozwijających wyzwaniach, które choć na chwilę pozwolą oderwać się od Ziemi, to ten konkurs jest dla Ciebie!

 

Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie prosimy o przesyłanie  formularzy zgłoszeniowych na adres: konkursy@centrumnaukikeplera.pl.

Na zgłoszenia czekamy do piątku 15 października do 23:59:59.

 

Ze wszystkich zgłoszonych osób wybierzemy te, które stworzą drużynę, nad którą będziemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Fizyki SNaFi sprawowali patronat.

Drużyna ta następnie przygotuje swój projekt, który zostanie przesłany do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu mailowego z nami pod adresem: konkursy@centrumnaukikeplera.pl.

 

Więcej informacji o Konkursie można znaleźć na stronie projektu.

Udostępnij: