12 stycznia zapraszamy na „Czwartkowe Spotkania z Nauką”.
Tym razem posłuchamy „O rozmowach z astronautami i łączności kryzysowej – krótkofalarstwo”.
Komunikacja radiowa w dzisiejszych czasach została częściowo zastąpiona przez telefony i Internet. Aby skontaktować się z człowiekiem po drugiej stronie globu wystarczy wykonać jedynie kilka kliknięć. Niewielu jednak z nas zastanawia się co może się stać gdy zostaniemy całkowicie odcięci od podstawowych metod komunikacji ze światem.
W takich sytuacjach pojawiają się krótkofalowcy, którzy sposobami na przeprowadzenie łączności z całym globem udowadniają, że są w tym fachu niezawodni.
Poza zapewnieniem łączności w sytuacjach kryzysowych, krótkofalowcy w wolnym czasie robią łączności ze światem zupełnie hobbistycznie, używając przy tym metod takich jak odbicie sygnału od Księżyca, jonosfery, śladzie po meteorach czy nawet zorzy polarnej. To wszystko brzmi „kosmicznie”, lecz dla krótkofalowców jest to codzienność i jak twierdzą, nie potrzeba do tego wcale skomplikowanego sprzętu.
O tym na czym polega to niszowe hobby, jakie możliwości i przywileje mają krótkofalowcy, jak odbywają się łączności zwykłe oraz te niezwykłe – na przykład z astronautami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, opowiedzą nam członkowie Akademickiego Klubu Krótkofalarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego SP3PGX Maksymilian Prokopowicz, Maciej Hajnos i Eryk Glinka.
Planetarium Wenus, godz. 18.00, wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.