Wszechświat na wyciągnięcie dłoni
W samym centrum Zielonej Góry goście odwiedzający stolicę Regionu Lubuskiego odnajdą charakterystyczny i nietypowy budynek, którego zwieńczeniem jest srebrzyście połyskująca kopuła…
Kiedyś kino Wenus, dzisiaj – Planetarium, umiejscowione niemal w samym centrum Zielonej Góry, jest obiektem wyjątkowym przede wszystkim dzięki zainstalowaniu ruchomej kopuły, której masa to prawie 3 tony, średnica wynosi 10 metrów, a pod nią znajdują się 93 wygodne fotele.

Pod kopułą

Konstrukcja Planetarium Wenus jest unikatowa, jedynie w trzech miejscach na świecie znajdują się Planetaria, których kopuły mają możliwość zmiany kąta swojego nachylenia w stosunku do widowni. Zielonogórskie Planetarium wyposażone jest w kopułę wykonaną w technologii NanoSeam przez amerykańską firmę Spitz. Obraz, składający się łącznie z 16 milinów pikseli, tworzy osiem, wysokiej klasy projektorów video. W połączeniu z systemem audio pracującym w technologii Dolby Digital 5.1, daje gwarancję niezapomnianych wrażeń widzom.

Dostarczony przez firmę SkySkan cyfrowy system projekcyjny Digital Sky 2 pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w Kosmosie. Możemy oglądać obiekty bliskiego i dalekiego wszechświata nawigując pośród planet, gwiazd i mgławic. System projekcyjny pozwala także na wyświetlanie filmów wykonanych w technice Fulldome, które znajdują się w ofercie Planetarium, także w systemie 3D.
Planetarium, to nie jedyna funkcja naszej widowni, ale także miejsce przystosowane do prowadzenia konferencji, koncertów i innych wydarzeń artystycznych. Cała sala wyposażona jest w 375 miejsc.

  • "Nauka jest nie tylko uczniem rozumu,
    ale także romansu i pasji."

    Stephen Hawking
    Stephen HawkingAstrofizyk

Informacje szczegółowe:

Ile trwa seans w Planetarium Wenus?

Seans trwa ok. 35-50 min i najczęściej składa się z dwóch części: pokazu oraz filmu.

Ile miejsc znajduje się na sali planetaryjnej?

Na sali znajdują się 93 fotele, z czego 85 posiada możliwość odchylenia oparcia, a cztery miejsca dostosowane są dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Od ilu lat dostępne są seanse?

Prosimy aby na sens do Planetarium Wenus nie przyprowadzać dzieci poniżej 3 roku życia. Maluchy źle znoszą panującą na seansach ciemność, hałas i nadmiar bodźców wizualnych.
W przypadku opuszczenia sali (np. do toalety), nie ma możliwości powrotu na seans.

Jakie są dostępne wersje językowe filmów?

Wszystkie projekcje Planetarium Wenus prezentowane są w języku polskim. Każdy z seansów można wysłuchać również w angielskiej wersji językowej. Słuchawki do odbioru takiej wersji można wypożyczyć w kasie przed seansem.

Czy można wnosić i spożywać napoje lub jedzenie w sali planetaryjnej?

W sali planetaryjnej obowiązuje zakaz spożywania napojów i jedzenia.

Czy można fotografować lub filmować seans w Planetarium?

Filmy pokazywane w Planetarium objęte są prawem autorskim, w związku z powyższym nie można ich rejestrować. Ponadto, prosimy o wyłączenie urządzeń emitujących dźwięk czy światło, aby nie przeszkadzać innym w odbiorze projekcji. Prosimy też o wyłączenie na czas seansu telefonów komórkowych. W sali powinno być zupełnie ciemno.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania związane z projekcjami w Planetarium?

Niewskazany jest udział w seansach planetaryjnych osób ze stwierdzoną epilepsją. Duża liczba szybko przemieszczających się obiektów na ekranie sferycznym może wywołać atak.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Jaskinia światła

Laboratorium Optyczne „Jaskinia Światła” (kondygnacja podziemna) składające się z 8 stanowisk, m.in.: Radiometru Crookesa (wiatraczek słoneczny), Krążka Newtona, Zestawu demonstracyjnego optyki geometrycznej, Zestawu demonstracyjnego optyki falowej, Rozszczepienia światła białego przez pryzmat itp., pozwalających poznać różne zjawiska optyczne.

Inne atrakcje

Ekspozycja astronomiczna „Układ Słoneczny”, w tym system do projekcji multimedialnych na sferycznym ekranie (kuli), stanowiska poświęcone planetom Układu Słonecznego i Księżycowi oraz meteorytom, a także słynnemu astronomowi – Johanesowi Keplerowi.

WYSTAWA METEORYTÓW

Jedną z atrakcji oferowanych zwiedzającym przez Planetarium Wenus jest wystawa bogatej kolekcji kamieni z kosmosu – meteorytów. W trzech gablotach zaprezentowanych zostało ponad 100 okazów o łącznej wadze blisko 20 kg, które przybyły do nas z różnych zakątków Układu Słonecznego.

Planetarium Wenus

Godziny otwarcia:

wtorek – czwartek:
piątek:
sobota:
niedziela i święta:
poniedziałek:

kasy (wtorek-niedziela):

8:30 – 18:30
8:30 – 19:30
10:30 – 19:30
10:30 – 18:30
nieczynne

czynne do rozpoczęcia ostatniego seansu