Konkurs CanSat 2021

Poszukujemy grupy maksymalnie 6 osób, która podejmie próbę startu w VI polskiej edycji międzynarodowego konkursu CanSats in Europe, organizowanego przez oddział Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej – ESERO Polska, powołanego do życia przez Europejską Agencję Kosmiczną. Partnerem projektu w naszym kraju jest firma Boeing. 

Liczymy, ze osoby, które się zgłoszą, pójdą w ślady naszego Zespołu CANcanFly, który w Finale V. polskiej edycji konkursu CanSat zajął wysokie III miejsce!

            Konkurs polega na zaprojektowaniu oraz zbudowaniu minisatelity wielkości puszki po napoju o objętości 330 ml, wypełnionego elektroniką, który zrzucony z dużej wysokości ma pobierać dane, służące w kolejnym kroku zrealizowaniu założeń dwóch misji – tzw. podstawowej – jednakowej dla wszystkich zespołów oraz dodatkowej, którą każda drużyna opracowuje sama.

            Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.

            CanSat to jedno z najbardziej ambitnych wyzwań stojących przed młodymi ludźmi. Muszą nie tylko stworzyć Zespół, a tym samym nauczyć się m.in. współpracy, ale także poszukiwać sponsorów czy też promować swoje działania w lokalnym środowisku. Zobligowani są dodatkowo do przygotowania trzech raportów – Preliminary, Critical, Final Design Review – prezentujących postępy własnej misji, które w całości powstają w języku angielskim.

            W październiku br. ESERO Polska wybierze 25 Zespołów, które będą miały szansę wystartować w VI polskiej edycji Konkursu. Jego finał planowany jest na marzec 2021. Drużyna, która go wygra, zostanie automatycznie zakwalifikowana na Finały Europejskie, które odbędą się w jednym z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej.

            Jeśli chcesz razem z nami zmierzyć się z tym wyzwaniem, nauczyć się setek nowych umiejętności, których nie nauczyłbyś się na co dzień w szkole, masz między 14 a 19 lat, zgłoś się do nas!!!

Na zgłoszenia wszystkich chętnych czekamy do piątku 11.09.2020 do 23.59.

Prosimy o przesłanie wypełnionego kwestionariusza na adres: w.grabowski@centrumnaukikeplera.pl.

            Ze wszystkich przesłanych zgłoszeń wybierzemy 12 osób, które zaprosimy na spotkanie co Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. Z tych 12 osób wyłonimy ostatecznie 6, które stworzą drużynę, nad którą będziemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Fizyki SNaFi sprawowali patronat. Następnie drużyna ta przygotuje wstępny projekt swojego CanSata, który w kolejnym kroku prześlemy zgłoszenie do ESERO Polska i… mamy nadzieję, że otrzymamy możliwość jego zrealizowania.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu mailowego z Waldemarem Grabowskim pod adresem: w.grabowski@centrumnaukikeplera.pl.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Konkursu.

 

Poniżej linki do formularza zgłoszeniowego:

Kwestionariusz.doc                 Kwestionariusz.pdf

 

 

Udostępnij: