Ferie 2022 – Wirtualny Wszechświat w Planetarium Wenus

W tym roku podczas ferii filie Zielonogórskiego Ośrodka Kultury zapraszają na różnorodne warsztaty.

Do Planetarium Wenus zapraszamy na specjalny cykl warsztatów pt. „ Cyfrowe Niebo”, podczas których m.in. pokażemy i nauczymy jak korzystać z darmowych zasobów internetu i dzięki którym, w trakcie czterech spotkań, wspólnie zgłębimy wiedzę o otaczającym nas Wszechświecie.

Przygotowaliśmy warsztaty dla różnych grup wiekowych;

 

„Stellarium Astronomy Software i najpiękniejsze konstelacje nieba nocnego” – uczniowie klas 5-7 SP.

To warsztaty, na których przy pomocy programu Stellarium, poznamy wybrane gwiazdozbiory widoczne na nocnym niebie, a także ciekawe obiekty z nimi związane, przy okazji zgłębiając tajniki samego programu. Autorzy oprogramowania położyli duży nacisk na możliwie wierne i rzeczywiste odtworzenie nieba i warunków obserwacyjnych, a przez to na atrakcyjność wizualną symulacji. Zajęcia dedykowane dla początkujących adeptów sztuki astronomicznej, stawiających swoje pierwsze kroki w dziedzinie astronomii, uczniów klas V-VII, chcących się dowiedzieć, jak to jest z tym Wielkim Wozem i Pasem Oriona, oraz że imbryk może posłużyć nie tylko do parzenia herbaty.

 

„WorldWide Telescope „- uczniowie klas 7-8 SP

Podczas tych warsztatów nie tylko nie tylko poznamy podstawy działania programy, ale także przy jego pomocy opowiemy o Wszechświecie.

WorldWide Telescope (WWT) to program na licencji freeware, który umożliwia komputerowi pełnić rolę wirtualnego domowego obserwatorium. Wykorzystuje dane zebrane przez największe teleskopy naziemne oraz kosmiczne tj. Hubble’a, Spitzera, Chandra, a w przypadku obserwacji powierzchni Ziemi, przez satelity krążące wokół naszej planety. Pozwala na przeglądanie obszernych zbiorów zdjęć nieba i Ziemi z różnych ośrodków naukowych, a także trójwymiarowych modeli planet Układu Słonecznego.

Program pozwala także tworzyć pokazy opowiadające o Kosmosie oraz o Ziemi. Możemy wybrać wycieczkę z przewodnikiem, ale możemy także tworzyć swoje własne wycieczki po kosmosie lub opowiadać o Ziemi, dodać narrację, muzykę oraz grafikę, a następnie podzielić się stworzoną przez siebie historią z innymi i to właśnie będziemy robić podczas tych warsztatów – będziemy opowiadać o Wszechświecie.

Pliki WWT możemy wyrenderować do plików PNG. Bardzo przydatne jeśli chcemy dystrybuować film np. na YouTube, lub użyć go w prezentacji. Użytkownik może zbudować seans także z własnych materiałów graficznych w dowolnym formacie. WWT obsługuje wszystkie formaty graficzne. W ten sposób WWT może być wykorzystany do tworzenia pokazów o różnej tematyce.

Podsumowując to wirtualny teleskop dla astronomów, wirtualne obserwatorium Ziemi dla geo-badaczy, a także interaktywne narzędzie do nauczania przedmiotów ścisłych.

 

„Hands-On Universe” – uczniowie klas 1-4 PP

Warsztaty Hands on Universe pozwolą samemu przeprowadzić kilka badań astronomicznych. W trakcie zajęć zostaną wykorzystane obserwacje przeprowadzone przez profesjonalne teleskopy astronomiczne. Na ich podstawie uczestnicy będą mogli między innymi poszukać planety wokół odległej gwiazdy czy wyznaczyć masę galaktyki. Uczestnicy będą poznawać sposoby i narzędzia analizy danych astronomicznych. Zdobędą też podstawową wiedzę z zakresu analizy danych i obsługi arkusza kalkulacyjnego.

 

Bilety w cenie 20zł za osobę (za cykl 4 spotkań) do kupienia na zok.abilet.pl od 10  stycznia 2022.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Udostępnij: