Filmy i pokazy edukacyjne:

"Podróż do miliarda słońc"

Film opowiada historię współczesnych satelitów, które potrafią mierzyć odległości do gwiazd z niespotykaną wcześniej dokładnością. Jeden z nich to sonda kosmiczna Gaia, której misja rozpoczęła się pod koniec 2013 roku.

Jej zadaniem jest stworzenie dokładnej trójwymiarowej mapy naszej Galaktyki. Dzięki temu lepiej zrozumiemy strukturę i historię powstania „Drogi mlecznej”.

Film powstał we współpracy europejskich planetariów z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

”Ziemia, Księżyc i Słońce”

Dlaczego świeci słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Co dzieje się na niebie? Na te i inne nurtujące najmłodszych pytania odpowie film „Ziemia, Księżyc i Słońce”.

W prosty i zabawny sposób przedstawione są w nim najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować codziennie. Seans pokazuje w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Dowiemy się ponadto jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży czy lądowania na srebrnym Globie.

„Powrót na księżyc”

Opuszczając Księżyc astronauci Apollo 17 myśleli, że już wkrótce powrócą na srebrny glob, a być może zbudują na nim nawet bazy załogowe. Tymczasem od ostatniego lądowania na Księżycu minęło już ponad 40 lat. Czy ludzie powrócą na Księżyc? Jeśli tak, niewykluczone, że stanie się to dzięki prywatnym firmom, wykorzystującym potencjał surowcowy i turystyczny naszego satelity.

Pierwszym krokiem w tym kierunku jest konkurs Google Lunar X-prize. Jego zwycięzcą zostanie drużyna, która wykorzystując prywatne fundusze, jako pierwsza umieści na powierzchni Księżyca łazik i zaprezentuje zrobione przez niego zdjęcia.

Wraz z twórcami pokazu „Powrót na Księżyc” możemy przyjrzeć się Księżycowi oraz startującym w konkursie drużynom i wziąć udział w ich kosmicznych zmaganiach.

Informacje dla szkół
Informacje dla szkół

Terminy, spotkania,
konferencje, inne

Koła naukowe
Koła naukowe

Akademia WorldWide Telescope
Kółko astronomiczne