EarthKam – projekt NASA w Planetarium Wenus

Kolejne działanie w ramach PROJEKTU ASTRONAUTA, przed nami! 

Wszystkich uczniów zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w niezwykłej kosmiczno – fotograficznej przygodzie – wyjątkowym projekcie NASA – Sally Ride EarthKAM!

Jest to już 69. edycja międzynarodowego programu kierowanego do uczniów z całego świata, w ramach którego zyskują Oni możliwość wykonania kilkunastu zdjęć powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To uczestnik decyduje, w którym momencie zdjęcie ma zostać wykonane, lecz wcześniej powinien uwzględnić to nad jakim obszarem Ziemi akurat ISS będzie przelatywała.

Obecna Misja potrwa przez tydzień – między 25.02. a 02.03.2020.

Planetarium Wenus po raz pierwszy będzie brało udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Poszukujemy 15 osób – uczniów szkół z województwa lubuskiego, które będą mogły wykonać wspomniane zdjęcia, a następnie najlepsze z nich stworzą specjalną wystawę.

Jeśli chcecie być częścią wyjątkowej przygody razem z Nami, napiszcie wiadomość na adres: w.grabowski@centrumnaukikeplera.pl do najbliższego piątku, 21.02.2020, ze zgłoszeniem.

 

Inicjatorką projektu jest dr Sally Ride, która była pierwszą Amerykanką w kosmosie. Nastąpiło to w 1995 roku i wtedy projekt nosił nazwę KidSat. Początkowo kamera ta zamieszczona była na pokładzie promów kosmicznych w trakcie ich misji. W roku 1998 zmieniono nazwę programu na EarthKAM. Ostatecznie kamerę przeniesiono na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) podczas Ekspedycji 1 w 2001 roku. Na cześć dr Sally Ride, która zmarła w 2012 roku, w 2013 roku NASA zdecydowała o zmianie nazwy programu na Sally Ride EarthKAM.

 

 

Udostępnij: