Czwartkowe spotkania z nauką

czwartkowe_caloscCentrum Nauki Keplera serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań naukowych do Planetarium Wenus. Zaczynając od października, w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w Sali Projekcyjnej odbędą się wykłady popularnonaukowe wygłaszane przez naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego.


„Badania pulsarów w Zielonej Górze (i nie tylko)”

Dr Wojciech Lewandowski – Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego

06.10.2016 (czwartek), godz. 18:00

Sala Projekcyjna Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus

Profesjonalna astronomia w Zielonej Górze zaczęła się od pulsarów. Już prawie 30 lat minęło od momentu, gdy ś.p. profesor Janusz Gil zadomowił się w naszym mieście i rozpoczął budowanie naukowego ośrodka astronomicznego. I to właśnie badania pulsarów były osią, wokół której wszystko w zielonogórskiej astronomii zaczęło się kręcić. I kręci się po dzień dzisiejszy.

Dlaczego akurat pulsary? Bo to fascynujące obiekty, jedne z najbardziej ekstremalnych jakie można znaleźć w kosmicznej menażerii. Pulsary rodzą się w błysku supernowych, gdy umierają masywne gwiazdy. Choć w skali astronomicznej są niewielkie, to nie ma bardziej gęstych obiektów we Wszechświecie (wyłączywszy czarne dziury). Niesłychanie silna grawitacja  i równie silne pole magnetyczne wykraczają poza wszystko co możemy sobie wyobrazić i wytworzyć tu na Ziemi. Ich niesłychanie stabilna rotacja sprawia, że odbierane od pulsarów impulsy fal radiowych przychodzą do nas z regularnością większą, niż tykanie zegarów atomowych.

Od momentu odkrycia tych niezwykłych obiektów dowiedzieliśmy się o nich wiele, ale pomimo 50 lat badań ciągle jest dużo aspektów których nie rozumiemy. Z tego powodu badania ciągle trwają, także w Zielonej Górze, gdzie badamy pulsary z użyciem teleskopów polskich i zagranicznych. Wiele zagadek pozostało jeszcze nierozwiązanych, ale ten wykład opowie o tym co już wiemy.

 


„Planety pozasłoneczne wczoraj, dziś i jutro”

Dr Agnieszka Słowikowska – Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego

03.11.2016 (czwartek), godz. 18:00

Sala Projekcyjna Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus

Artykuł opublikowany w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature w 1992, którego głównym autorem jest polski astronom prof. Aleksander Wolszczan, obwieścił odkrycie pierwszych planet pozasłonecznych, czyli planet które krążą wokół swoich „Słońc”. Ponieważ planety Wolszczana krążą wokół gwiazdy neutronowej, odkrycie w 1995 planety pozasłonecznej krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca było przełomowym wydarzeniem w dziedzinie poszukiwań drugiej Ziemi. Od tamtej chwili minęło już ponad 20 lat, w czasie których odkryto ponad 3500 planet, z których około 350 jest podobnych do Ziemi. W czasie wykładu przedstawię historię odkryć związanych z poszukiwaniem planet pozasłonecznych oraz omówię główne metody służące do ich odkrywania. Przedstawię różne typy planet, takie jak gorące Jowisze, jak również planety typu ziemskiego. Opowiem o najważniejszych odkryciach dokonanych z użyciem amerykańskiej misji Kepler oraz o przyszłych misjach Europejskiej  Agencji Kosmicznej, Cheops i Plato, których celem jest poszukiwanie drugiej Ziemi.

WSTĘP BEZPŁATNY

Udostępnij: