Czwartkowe spotkania z nauką

Wykład pt. „Fale grawitacyjne – nowe okno na Wszechświat” już dziś o godz. 18:00 w Sali Planetaryjnej, wstęp wolny.

 

Kilka miesięcy temu światowe serwisy informacyjne obiegła wiadomość o odkryciu fal grawitacyjnych przewidzianych przez Alberta Einsteina 100 lat temu. Dwa detektory LIGO znajdujące się w Stanach Zjednoczonych, wykryły fale grawitacyjne wytworzone w procesie łączenia się dwóch czarnych dziur i powstania jednej wirującej czarnej dziury. Odkrycie to stanowi pierwsze bezpośrednie potwierdzenie istnienia czarnych dziur. Zjawisko to miało miejsce ponad miliard lat temu. Było to najbardziej energetyczne wydarzenie kiedykolwiek zaobserwowane na Ziemi. Trzy miesiące później detektory zarejestrowały ponownie fale grawitacyjne.

Zaobserwowanie fal grawitacyjnych otwiera nowe obserwacyjne okno na Wszechświat – astronomię fal grawitacyjnych. 30 listopada 2016 detektory LIGO po kilkumiesięcznej przerwie zaczęły obserwacje Wszechświata na zwiększonej czułości. W przyszłym roku dołączy do nich europejski detektor Virgo. Przed nami kolejne odkrycia.

O naturze fal grawitacyjnych, o ich detekcji, o czarnych dziurach, o perspektywach astronomii fal grawitacyjnych oraz o udziale polskich uczonych w obecnych i przyszłych obserwacjach fal grawitacyjnych opowie prof. UZ Dorota Rosińska, która uczestniczyła w badaniach, jakie doprowadziły do przełomowego odkrycia.

czwartkowe-spotkania-z-nauka_info-12

 

 

 
Udostępnij: