3. Noc Spadających Gwiazd w Ochli

10 sierpnia, w ramach „Lata Muz Wszelakich”, Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, wspólnie z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Gòrze-Ochli, zorganizuje 3. edycję Nocy Spadających Gwiazd. Obserwacjom towarzyszyć będzie wiele atrakcji i wydarzeń, które zostały podzielone na konkretne strefy.


STREFA GWIAZD i OBSERWACJI
Wydarzenie odbędzie się na polanie przy skansenie w Ochli, oddalonej kilka kilometrów od centrum miasta. W sprzyjających i komfortowych warunkach uczestnicy będą mieli okazję obserwować maksimum aktywności roju meteorów – Perseidów. Astronomowie obecni na wydarzeniu, będą mieli, do dyspozycji gości, teleskopy, za pomocą których możliwa będzie obserwacja innych obiektów, m.in. Księżyca. Podczas całego wieczoru narracja prowadzona będzie przez animator Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus, a wszystkim obserwującym, czas umilać będzie Robert Letkiewicz, grający muzykę elektroniczną, tworzoną na żywo. W tej samej strefie będzie można „wysłać” życzenia do spadających gwiazd (do balonów napompowanych helem przywiązywać będziemy „życzenia – gwiazdki”)

STREFA KSIĘŻYCA:
Na „Dziedzińcu Kamiennej Zagrody” rozstawiony zostanie ekran, na którym wyświetlany będzie film „Apollo 13”. Tuż obok, w Stodole z Siecieborzyc (zgodnie z przygotowanym programem) dwa razy odbędzie się Science Show , które poprowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNAFI.

STREFA FOLKLORU:
W strefie organizowanej przez Muzeum Etnograficzne, odbędzie się koncert zespołu „Drewno”, wykonującego utwory muzyczne w technice śpiewu białego. Przygotują oni specjalny repertuar o tematyce gwiazd, kosmosu i nieba. Artystyczne show, świetlno-muzyczny performance, zaprezentuje również Patryk Lichota. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będzie wystawa muzealna strojów i tkanin, której towarzyszy spektakl muzyczny – słuchowisko o lubuskich tradycjach i ludziach, którzy się tu osiedlili.
Nie zabraknie oczywiście małego poczęstunku w postaci ziemniaków z parnika i ziółek na parze. Rozpalone zostanie także ognisko.

Noc Spadających Gwiazd jest dofinansowana przez Urząd Miasta Zielona Gòra

DOJAZD NA WYDARZENIE:
Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Rowerem do przodu”, zorganizowany zostanie „Rajd rowerowy na Noc Spadających Gwiazd w Skansenie w Ochli”. Rajd zostanie przygotowany i zrealizowany przez członków stowarzyszenia. Rozpocznie się o godzinie 19.00 na Placu Bohaterów.

Udostępnij: